logo_szdk
biplogo

503 088 811

503 088 892

Sekcje, Koła Grupa Plama's

O Grupie Plama's

data publikacji: 2022-02-15, stronę wyświetlono 738 razy

W maju 1977 roku troje młodych ludzi założyło grupę artystyczną. Pierwszym prezesem został Andrzej Janczewski z Łabiszyna, a członkami Henryk Wojtas i Grzegorz Pleszyński z Szubina. Cała trójka została absolwentami uczelni artystycznych.

Z początku Grupa była sekcją Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego w Szubinie. Następnie przeszła pod patronat Szubińskiego Domu Kultury. Na czterdziestoleciu istnienia Grupy, na jubileuszowej wystawie swoje prace wystawiało 27 członków przynajmniej przypisujących się do niej. Atmosfera pracy twórczej, dyskusje, korekty, prezentacje filmów i przeźroczy o sztuce, skupiała nie tylko plastyków, ale i miłośników sztuki. Wytworzył się specyficzny klimat do uprawiania twórczości plastycznej. Nikt nikomu nie próbował narzucać jakiejkolwiek konwencji malarskiej, jakiegoś określonego patrzenia na świat. Zaowocowało to indywidualnością poszczególnych twórców. Ich dzieła są specyficzne i niepowtarzalne, oddają osobowość autora. Faktem, który przyczynił się do takiego jubileuszu (45 lat) jest brak posiadania konkretnego programu, partycypowania konkretnego kierunku w sztuce. Pełna swoboda wypowiedzi nie ogranicza nikogo, nie zniechęca do przynależności, nie wyrabia poczucia kompleksów zwłaszcza u tych, którzy nie posiadają poczucia plastycznego. Jednak istnieją pewne normy jako wytworzenie identyfikacji z grupą, pozwalające jednostce korzystać z grupy.

W świecie wyścigu konsumpcyjnego, bezładu i tego co czasami odbiera piękno świata, działalność Plama’su stanowi propozycję konkretną. Świadczy o istnieniu ludzi o wyobraźni, którzy bardziej przykładem pokazują własny system wartości. Pałaniem się takimi zajęciami jak rysowanie, tkanie, malowanie - artyści, choć amatorzy potwierdzają swą społeczną przydatność. Tu celowym wydaje się fakt, że działalność wystawiennicza Grupy Plama’s odbywa się w środowisku podobnym do tego, z którego się wywodzi.

Członków Grupy Plama’s łączy sztuka jako cel, przybliża do siebie codzienna szarość, życiowe problemy. W latach świetności Grupa Plama’s w okresach bezwystawowych organizowała projekcje filmów, dyskusje, na które zapraszano każdego, kto choć trochę interesował się sztuką. Obecnie pretekstem do spotkań są wernisaże zaproszonych twórców. Wystawy są cykliczne, dotyczą sztuki profesjonalnej i amatorskiej. Grupa Plama’s liczy obecnie 25 członków. Wystawiają swoje prace indywidualnie i zbiorowo zarówno w Szubińskim Domu Kultury jak i w innych galeriach w kraju.

Tekst: Alina Gordon

O Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama'sO Grupie Plama's

Zaproszenie do udziału w jubileuszowej wystawie zbiorowej

data publikacji: 2022-03-22

W związku z rozpoczęciem przygotowań do jubileuszowej wystawy Grupy Plama’s pragniemy zachęcić wszystkich obecnych i byłych członków, jak i rodziny tych, których już z nami nie ma, do udostępnienia prac na ekspozycję zbiorową. Wernisaż z okazji 45 lat działalności zaplanowany jest na 12 czerwca br..
W przypadku wyrażenia chęci prezentacji swoich dzieł, prosimy o dostarczenie maksymalnie 2 prac nie później niż do 13 maja br..

Osobą do kontaktu jest Pan Paweł Pietroń 503 088 892.

Z głową w chmurach

data publikacji: 2022-05-20

W dniach 14-15 maja 2022 r. odbył się plener malarski grupy „Plamas” działającej przy Szubińskim Domu Kultury z okazji 45-lecia działalności artystycznej. Artyści spotkali się w Centrum Astronomiczno, Kulturalno-dydaktycznym w Niedźwiadach, gdzie zainspirowani tematyczną prelekcją wykonali obrazy nawiązujące do miejsca oraz tytułu projektu „Z głową w chmurach”.
Plener malarski to znakomita okazja do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu oraz integracji ze środowiskiem artystycznym, jak i doskonała okazja na uczczenie w sposób twórczy jubileuszu Grupy Plamas. Artyści tworzyli w wyjątkowej scenerii przyrody połączonej z inspiracją gwiazdami i kosmosem.
Niebawem wydany zostanie folder prac, planowana jest także wystawa obrazów w Centrum Astronomiczno, Kulturalno-dydaktycznym w Niedźwiadach, jak i w Szubińskim Domu Kultury.

Zadanie dofinansowane przez Gminę Szubin.

Jubileusz 45 lat Plamas’u

data publikacji: 2022-06-12

Niemałym jubileuszem może poszczycić się grupa artystów amatorów znana jako Plama’s, która powstała w 1977 roku w Szubinie. Z tej okazji w Szubińskim Domu Kultury została przygotowana okolicznościowa wystawa. Wśród gości obecni byli między innymi: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele stowarzyszeń kulturalnych oraz przedstawiciele Plama’su na czele z obecną prezes Hanną Zawadzką-Pleszyńską. Na okoliczność jubileuszu został przygotowany materiał filmowy ze wspomnieniami osób, które były zaangażowane w tworzenie historii Plama’su. Wernisaż uświetnił mini koncert na skrzypce Małgorzaty Mówińskiej-Zyśk z Bydgoszczy. Performance z udziałem publiczności przedstawił artysta plastyk, współzałożyciel Grupy- Grzegorz Pleszyński. Przy okazji tych 45 lat istnienia i rozsławiania Gminy Szubin poprzez wystawy , plenery w kraju i za granicą  jeszcze raz składamy życzenia weny twórczej i dalszej działalności kulturalnej oraz kolejnych jubileuszy.

Tekst: Alina Gordon

Premiera filmu Grupa Plamas. Barwny świat w szarym mieście

data publikacji: 2022-08-01

1 sierpnia o godzinie 18.00 na kanale YouTube Szubińskiego Domu Kultury odbędzie się premiera 40 minutowego filmu pt.: "Grupa Plama's. Barwny świat w szarym mieście".

Film opowiada historię założonej w 1977 roku grupy artystów, która powstała w Szubinie pod lipką. Jej założycielami był Henryk Wojtas, Grzegorz Pleszyński i Andrzej Janczewski z Łabiszyna. Było to troje chłopaków, a dla każdego z nich sztuka była czymś innym. Ich różne podejście do sztuki i różne charaktery stworzyły dzieło, które przetwało 45 lat i skupiało w tym czasie dziesiątki artystów plastyków i amatorów. O tych 45 latach opowiada ten film.

Najbliższe wydarzenia