logo_szdk
biplogo

503 088 811

503 088 892

O nas Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej

O Konkursie Sztuki Ludowej Pałuk

data publikacji: 2019-04-26, stronę wyświetlono 1882 razy

Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk rozpoczął się 9 maja 1963 roku w Powiatowym Domu Kultury w Szubinie. Zaprezentowano wówczas pierwszą pokonkursową wystawę twórczości ludowej Pałuk. Swoje prace wystawiło dwudziestu twórców, a pierwsza ekspozycja prezentująca nagrodzone prace pałuckie odniosła sukces.

Szubiński Dom Kultury kontynuuje tradycję ogłaszania konkursów i organizowania pokonkursowych wystaw przez kolejne lata. Dzięki tej inicjatywie, co roku twórcy oraz kontynuatorzy mają możliwość pokazania bogactwa tkwiącego w rodzimej kulturze. Przez lata prezentowane są prace z następujących dziedzin sztuki ludowej: rzeźba w drewnie, rzeźba w glinie (figurki gliniane), rzeźba-ptaki, haft (czepiec, kryza, bluzka, halka biała, halka czerwona-piekielnica, fartuch, serwety, obrusy), zdobnictwo wnętrz (pająki pałuckie ze słomy i bibuły, plotki żniwne, kwiaty), plecionkarstwo - kosze. Od 1965 roku wyniki konkursu ogłaszane są w maju podczas „Wiosny na Pałukach”.
W 2022 roku zorganizowany został jubileuszowy 60. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubińskim Domu Kultury. Była to okazja do nadania konkursom imienia Wandy Szkulmowskiej, z której to inicjatywy rozpoczęły się szubińskie konkursy, i których była wieloletnią opiekunką oraz przewodniczącą komisji.

Organizowany od przeszło 60 lat konkurs niesie ze sobą konkretne cele. Najważniejszymi z nich jest zachowanie tradycji i przekazu ludowego dziedzictwa kulturowego oraz budowa tożsamości kulturowej regionu Pałuk w oparciu o ciągłość tradycji przekazywanej z pokolenia twórców ludowych na dzieci i młodzież. Organizacja konkursu tworzy także warunki do rozwijania aktywności twórczej poprzez stworzenie dla twórców lokalnych możliwości prezentacji prac, a tym samym umożliwienie konfrontacji dorobku artystycznego.
Istotną jest także archiwizacja i dokumentacja materialnych dóbr kultury.

Najbliższe wydarzenia